ČESKÁ TECHNICKÁ NORMA

ICS 01.040.03; 03.100.10                                                                                                                      Srpen 2006

Přepravní služby - Logistika - Slovník

ČSN
EN 14943

76 2000

 

Transport services - Logistics - Glossary of terms

Services de transport - Logistique - Glossaire de termes

Transportdienstleistungen - Logistik - Glossar

Tato norma je českou verzí evropské normy EN 14943:2005. Překlad byl zajištěn Českým normalizačním institutem. Má stejný status jako oficiální verze.

This standard is the Czech version of the European Standard EN 14943:2005. It was translated by Czech Standards Institute. It has the same status as the official version.

 

 

 

 

 

© Český normalizační institut, 2006                                                                       76269
Podle zákona č. 22/1997 Sb. smějí být české technické normy rozmnožovány
a rozšiřovány jen se souhlasem Českého normalizačního institutu.

 


Strana 2

Národní předmluva

Vysvětlivky k textu převzaté normy

Definice uvedené v této normě neodpovídají ve všech případech definicím obdobných termínů uvedeným v českých, evropských a mezinárodních normách.

Termíny a definice jsou uspořádány podle anglického originálu.

Vypracování normy

Zpracovatel: INLOG, IČ 16494075, Ing. Rudolf Kalina, CSc., Doc. Ing. Petr Pernica, CSc., Ing. Petr Jirsák

Pracovník Českého normalizačního institutu: Jan Škrdle


Strana 3

EVROPSKÁ NORMA                                                                                              EN 14943
EUROPEAN STANDARD
NORME EUROPÉENNE
EUROPÄISCHE NORM                                                                                         Prosinec 2005

ICS 01.040.03; 03.100.10

Přepravní služby - Logistika - Slovník

Transport services - Logistics - Glossary of terms

 

Services de transport - Logistique - Glossaire
de termes

Transportdienstleistungen - Logistik - Glossar

Tato evropská norma byla schválena CEN 2005-11-04. Členové CEN jsou povinni splnit Vnitřní předpisy CEN/CENELEC, v nichž jsou stanoveny podmínky, za kterých se musí této evropské normě bez jakýchkoliv modifikací dát status národní normy.

Aktualizované seznamy a bibliografické citace týkající se těchto národních norem lze obdržet na vyžádání v Řídicím centru nebo u kteréhokoliv člena CEN.

Tato evropská norma existuje ve třech oficiálních verzích (anglické, francouzské, německé). Verze v každém jiném jazyce přeložená členem CEN do jeho vlastního jazyka, za kterou zodpovídá a kterou notifikuje Řídicímu centru, má stejný status jako oficiální verze.

Členy CEN jsou národní normalizační orgány Belgie, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovenska, Slovinska, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.

 

CEN

Evropský výbor pro normalizaci

European Committee for Standardization

Comité Européen de Normalisation

Europäisches Komitee für Normung

Řídicí centrum: rue de Stassart 36, B-1050 Brusel

© 2005 CEN     Veškerá práva pro využití v jakékoli formě a jakýmikoli prostředky                   Ref. č. EN 14943:2005 E
jsou celosvětově vyhrazena národním členům CEN.


Strana 4

Obsah

Strana

Úvod................................................................................................................................................................................................... 6

1        Předmět normy.................................................................................................................................................................... 7

2        Citované normativní dokumenty....................................................................................................................................... 7

3        Termíny a definice............................................................................................................................................................... 7

Příloha A (informativní) Navržená struktura logistického systému.................................................................................... 115

Příloha B (informativní) Slovník zkratek souvisejících s logistikou..................................................................................... 118

Příloha C (informativní) Dodací podmínky.............................................................................................................................. 122

Bibliografie.................................................................................................................................................................................... 123


Strana 5

Předmluva

Tato evropská norma (EN 14943:2005) byla vypracována technickou komisí CEN/TC 320 „Přeprava - Logistika a služby“, jejíž sekretariát zajišťuje DS.

Této evropské normě je nutno nejpozději do června 2006 dát status národní normy, a to buď vydáním identického textu, nebo schválením k přímému používání, a národní normy, které jsou s ní v rozporu, je nutno zrušit nejpozději do června 2006.

Tato evropská norma byla vypracována pracovní skupinou WG 6 „Přepravní služby: Logistika“ z CEN/TC 320 „Přeprava - Logistika a služby“.

Podle Vnitřních předpisů CEN/CENELEC jsou tuto evropskou normu povinny zavést národní normalizačorganizace následujících zemí: Belgie, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemska, Norska, Polsky, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovenska, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.


Strana 6

Úvod

Logistika je dnes široce uznávána jako velice důležitá funkce nejen každé organizace zabývající se hmotným zbožím, ale i jinými produkty. Aby zajistila efektivní fungování hmotných a informačních dodavatelských, distribučních a plánovacích řetězců používá řadu termínů, které jsou zřídkakdy zcela definovány při běžném používání. Větší rozšíření logistických konceptů sebou přináší vytváření nových termínů a změny ve starších termínech; je nezbytné, aby byly tyto termíny jednotné v celé Evropě.

Přestože slovo „logistika“ má původ ve vojenství, koncepty a funkce logistiky si dnes osvojily různé druhy organizací ze soukromého i veřejného sektoru, stejně tak jako ve vojenství.

V této evropské normě jsou termíny definovány s ohledem na potřebu komerčních organizací, to znamená podnikových systémů.

Při přípravě tohoto souboru termínů byla použita přísná výběrová kritéria. Slovník obsahuje pouze ty termíny, které mají skutečný vztah k logistice. Termíny běžného významu, které mají totožný nebo velmi blízký význam nacházející se v běžném slovníku nejsou uvedeny.

Stejně tak termíny, které se běžně používají v prostředí logistiky, ale pochází z jiných podnikových funkcí nebo mají zvláštní význam, nejsou uvedeny. Toto se vztahuje konkrétně na termíny z oblastí:

         finance;

         obchod včetně platebních podmínek;

         informační technologie;

         matematika.

Termíny jsou definovány s ohledem na jejich používání v evropských organizacích, přestože jsou zahrnuty i některé termíny a definice amerického původu, jež byly široce akceptovány.

Důležité zdroje informací obsahují:

         Terminology in Logistics: Terms & Definitions. European Logistics Association (ELA), Brussels, 1994

         BS 5191 Production Planning and Control Terms - Vocabulary. British Standards Institution (BSi), London (new edition in press).

         APICS Dictionary (10th edition). APICS, Falls Church, VA, USA, 2000

Tam, kde je to možné, jsou uvedeny odkazy k existujícím de jure a de facto standardům jako:

         UN Trade Data Elements Directory

         Delivery conditions as described by the International Chamber of Commerce

         UN / EDIFACT: United Nations Electronic Data Interchange for Administration and Transport. Economic Commission for Europe, ISBN 92-1-116650.

V této normě byl hledán soulad s termíny používanými v ISO, EDI a v dalších publikacích.

Tento slovník je obnovou a rozšířením prEN 12777, přestože byly vypuštěny některé termíny, které se dnes považují za zastaralé. Řada nových termínů byla přidána jako důsledek vývoje na poli logistiky.

Řazení vstupů ve slovníku je pro jednoduchost a snadnost použití výhradně podle abecedy. Navíc příloha poskytuje kategorizaci termínů. Druhá příloha obsahuje seznam zkratek vztahujících se k logistice.

Nová zpráva CEN (CR 13908) připravená CEN/TC 273/WG 4 „Logistické měření výkonnosti, požadavky a metody měření“, se komplexně zabývá definicemi a měřením výkonnosti v logistice. Nakonec bylo začleněno do slovníku pouze omezené množství logistických výkonnostních ukazatelů.


Strana 7

1 Předmět normy

Tato evropská norma uvádí definice běžně používaných termínů v logistice. Obsahuje všechna hlediska řízení logistiky a logistického řetězce včetně přepravy. Termíny s jejich definicemi jsou uváděny v abecedním pořadí bez snahy je vztahovat ke konkrétní funkci v konceptu logistiky.



-- Vynechaný text --