ČESKÁ TECHNICKÁ NORMA

ICS 01.040.13; 13.220.50                                                                                                                Červenec 2001

Požární bezpečnost - Slovník

ČSN
EN ISO 13943

73 0801

                                                                                                   idt ISO 13943:2000

Fire safety - Vocabulary

Sécurité au feu - Vocabularie

Brandsicherheit - Terminologie

Tato norma je českou verzí evropské normy EN ISO 13943:2000. Evropská norma EN ISO 13943:2000 má status české technické normy.

This standard is the Czech version of the European Standard EN 13943:2000. The European Standard EN ISO 13943:2000 has the status of a Czech Standard.

 

 

 

 

 

© Český normalizační institut, 2001                                                                                                                                          62095
Podle zákona č. 22/1997 Sb. smějí být české technické normy rozmnožovány
a rozšiřovány jen se souhlasem Českého normalizačního institutu.

 


Strana 2

Národní předmluva

Vysvětlivky k textu převzaté normy

Vzhledem k mluvnickým rozdílům mezi angličtinou a češtinou byly v některých případech při přejímání této názvoslovné normy :

      upraveny odvolávky na termíny v případech, kdy se vztahují v obou jazycích k jiným mluvnickým tvarům termínů (odlišné číslování odkazů);

      anglické termíny odvozené od termínu „ignite“ jsou v češtině vyjádřeny dvěma termíny oddělenými lomítkem, které umožňují věcně odlišit význam termínu „zapálit“ (tj. vyvolat hoření pomocí vnějšího zdroje tepla) od termínu „vznítit" (tj. vyvolat hoření bez pomocí vnějšího zdroje tepla) - viz např. 91 až 98;

      v českém překladu vynecháno označení slovních druhů (podstatné jméno, sloveso apod.), které je v některých případech v angličtině nutné, ale v češtině je zcela zřejmé.

Toto první vydání mezinárodní normy, které nahrazuje pokyny ISO/IEC Guide 52:1990, se zabývá především termíny již projednanými v těchto pokynech, bez význačnějšího rozšíření do jiných oblastí než jsou požární zkoušky. Výhledovým záměrem ISO je poskytnout slovník, zahrnující všechny termíny se vztahem k požáru, které se mohou vyskytovat v mezinárodních normách. Tato mezinárodní norma se má proto posuzovat jako jedno stádium vývoje komplexnějšího slovníku.

Vypracování normy

Zpracovatel: Požárně atestační a výzkumný ústav stavební Praha, a.s., IČO 60193174,
Ing. Pavel Vaniš, CSc.

Technická normalizační komise: TNK 27 Požární bezpečnost staveb

Pracovník Českého normalizačního institutu: Josef Toman


Strana 3

EVROPSKÁ NORMA                                                                                         EN ISO 13943

EUROPEAN STANDARD                                                                                 Duben 2000

NORME EUROPÉENNE

EUROPÄISCHE NORM

ICS 01.040.13; 13.220.01

Požární bezpečnost - Slovník
(ISO 13943:2000)

Fire safety - Vocabulary
(ISO 13943:2000)

 

Sécurité au feu - Vocabulaire
(ISO 13943:2000,)

Brandsicherheit - Terminologie
(ISO 13943:2000)

Tato evropská norma byla schválena CEN dne 2000-04-10.

Členové CEN jsou povinni splnit Vnitřní předpisy CEN/CENELEC, v nichž jsou stanoveny podmínky, za kterých se musí této evropské normě bez jakýchkoliv modifikací dát status národní normy.

Aktualizované seznamy a bibliografické citace týkající se těchto národních norem lze obdržet na vyžádání v Ústředním sekretariátu nebo u kteréhokoliv člena CEN.

Tato evropská norma existuje ve třech oficiálních verzích (anglické, francouzské, německé). Verze v každém jiném jazyce přeložená členem CEN do jeho vlastního jazyka, za kterou zodpovídá a kterou notifikuje Ústřednímu sekretariátu, má stejný status jako oficiální verze.

Členy CEN jsou národní normalizační orgány Belgie, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Lucemburska, Německa, Nizozemska, Norska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.

CEN

Evropský výbor pro normalizaci

European Committee for Standardization

Comité Européen de Normalisation

Europäisches Komitee für Normung

Ústřední sekretariát: rue de Stassart 36, B-1050 Brusel

© 2000 CEN. Veškerá práva pro využití v jakékoli formě a v jakémkoli                               Ref. č. EN ISO 13943:2000 E
množství jsou vyhrazena národním členům CEN.

 


Strana 4

Předmluva

Text této mezinárodní normy ISO 13943:2000 vypracovala technická komise ISO/TC 92 „Požární bezpečnost“ ve spolupráci s technickou komisí CEN/TC 127 „Požární bezpečnost staveb“, jejichž sekretariáty zajišťuje BSI.

Této evropské normě je nutno nejpozději do října 2000 dát status národní normy, a to buď vydáním identického textu, nebo schválením k přímému používání, a národní normy, které jsou s ní v rozporu, je nutno zrušit nejpozději do října 2000.

Podle Vnitřních předpisů CEN/CENELEC jsou tuto evropskou normu povinny zavést národní normalizační organizace následujících zemí: Belgie, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Lucemburska, Německa, Nizozemska, Norska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.

POZNÁMKA ÚSTŘEDNÍHO SEKRETARIÁTU CEN Předmluva je závislá na změně k níž může dojít po obdržení německé jazykové verze. Potvrzená nebo změněná předmluva a příp. normativní příloha ZA s odkazy na mezinárodní publikace a jim odpovídající evropské publikace bude dána do oběhu s německou verzí.

Oznámení o schválení

Text mezinárodní normy ISO 13943:2000 byl schválen CEN jako evropská norma bez jakýchkoliv modifikací.


Strana 5

Předmět normy

Tato mezinárodní norma definuje terminologii vztahující se k požáru, principiálně k požárním zkouškám.

Každý článek této mezinárodní normy má následující skladbu:

a)       termín (termíny) pro posuzovaný pojem, spolu s vyznačením mluvnického druhu, pokud není zřejmý, a s uvedením jednotek které se používají, pokud termín popisuje fyzikální veličinu;

b)       definici termínu.

Termíny jsou uvedeny v anglickém abecedním pořádku. Je-li pro pojem uveden více než jeden termín, jsou synonyma uvedena v abecedním rejstříku na konci.

POZNÁMKA Kromě termínů a definic používaných ve dvou ze tří oficiálních jazyků (angličtina a francouzština), uvádí tato mezinárodní norma i ekvivalentní termíny a definice v němčině; ty jsou publikovány na odpovědnost německé členské instituce (DIN). Za termíny a definice ISO je však nutno pokládat pouze termíny a definice uvedené v oficiálních jazycích.



-- Vynechaný text --