|
ICS 23.020.30; 01.040.23 Únor 2005
Tlaková zařízení - |
ČSN 69 0004 |
Pressure equipment - Part 1: Terminology - Pressure, temperature, volume, nominal size
Equipement sous pression - Partie 1: Terminologie - Pression, température, volume, dimension nominale
Druckgeräte - Teil 1: Terminologie - Druck, Temperatur, Volumen, Nennweite
Tato norma je českou verzí evropské normy EN 764-1:2004. Evropská norma EN 764-1:2004 má status české technické normy.
This standard is the Czech verison of the European Standard EN 764-1:2004. The European Standard EN 764-1:2004 has the status of a Czech Standard.
Nahrazení předchozích norem
Touto normou se nahrazuje ČSN EN 764 (69 0004) z května 1996.
|
© Český normalizační institut, 2005 72245 |
Národní předmluva
Citované normy
ISO 31-0:1992 zavedena v ČSN ISO 31-0:1994 (01 1300) Veličiny a jednotky. Část 0: Všeobecné zásady
Citované a souvisící předpisy
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/23/EC z 29. května 1997, o sbližování právních předpisů členských států týkajících se tlakových zařízení. V České republice je tato směrnice zavedena Nařízením vlády č. 26/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na tlakové zařízení, platném znění.
Vypracování normy
Zpracovatel: Chevess Engineering, s.r.o. Brno, IČ 26883473; Miroslav Patočka, dipl. tech.
Technická normalizační komise: TNK 91 Tlakové nádoby a zařízení chemického průmyslu
Pracovník Českého normalizačního institutu: Ing. Jan Jokeš
EVROPSKÁ NORMA EN 764-1 |
ICS 23.020.30 Nahrazuje EN 764:1994
Tlaková zařízení - Pressure equipment - |
|
Equipement sous pression - |
Druckgeräte - |
Tato evropská norma byla schválena CEN 2004-03-02.
Členové CEN jsou povinni splnit Vnitřní předpisy CEN/CENELEC, v nichž jsou stanoveny podmínky, za kterých se musí této evropské normě bez jakýchkoliv modifikací dát status národní normy. Aktualizované seznamy a bibliografické citace týkající se těchto národních norem lze obdržet na vyžádání v Řídicím centru nebo u kteréhokoliv člena CEN.
Tato evropská norma existuje ve třech oficiálních verzích (anglické, francouzské, německé). Verze v každém jiném jazyce přeložená členem CEN do jeho vlastního jazyka, za kterou zodpovídá a kterou notifikuje Řídicímu centru, má stejný status jako oficiální verze.
Členy CEN jsou národní normalizační orgány Belgie, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovenska, Slovinska, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.
CEN Evropský výbor pro normalizaci European Committee for Standardization Comité Européen de Normalisation Europäisches Komitee für Normung Řídicí centrum: rue de Stassart 36, B-1050 Brusel © 2004 CEN Veškerá práva pro využití v jakékoli formě a jakýmikoli prostředky Ref. č. EN 764-1:2004 E |
Obsah
Strana
Předmluva......................................................................................................................................................................................... 5
1 Předmět normy.................................................................................................................................................................... 6
2 Normativní odkazy............................................................................................................................................................... 6
3 Termíny, definice a značky................................................................................................................................................. 6
Příloha A (informativní) Slovník.................................................................................................................................................... 8
Bibliografie...................................................................................................................................................................................... 11
Předmluva
Tento dokument (EN 764-1:2004) byl vypracován technickou komisí CEN/TC 54 „Netopené tlakové nádoby“, jejíž sekretariát zajišťuje BSI.
Této evropské normě se nejpozději do prosince 2004 uděluje status národní normy a to buď vydáním identického textu nebo schválením k přímému používání, a národní normy, které jsou s ní v rozporu se zruší nejpozději do prosince 2004.
Tento dokument byl vypracován na základě mandátu uděleného CEN Evropskou komisí a Evropským sdružením volného obchodu. Záměrem této evropské normy je být podpůrnou normou k takovým aplikačním normám a normám pro výrobky, které samy o sobě podporují základní bezpečnostní požadavky Směrnice nového přístupu a které se odkazují na tuto normu.
Tato evropská norma se společným názvem „Tlaková zařízení“ sestává ze sedmi částí:
Část 1 Tlak, teplota, objem, jmenovitá světlost;
Část 2 Veličiny, značky a jednotky;
Část 3 Definice zúčastněných stran;
Část 4 Zpracování technických dodacích podmínek pro kovové materiály;
Část 5 Dokumenty kontroly kovových materiálů a shoda s materiálovou specifikací;
Část 6 Provozní návody;
Část 7 Bezpečnostní systémy pro netopená tlaková zařízení.
Příloha A této evropské normy je informativní.
Tento dokument obsahuje bibliografii.
Tento dokument nahrazuje EN 764:1994.
Podle Vnitřních předpisů CEN/CENELEC jsou tuto evropskou normu povinny zavést národní normalizační organizace následujících zemí: Belgie, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovenska, Slovinska, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.
1 Předmět normy
Tato část evropské normy definuje základní terminologii a značky používané pro tlaková zařízení a soubory, na které se vztahuje Evropská Směrnice 97/23/EC, týkající se tlaku, teploty, objemu a jmenovité světlosti.
Pro účely této normy se pod pojmem „tlakové zařízení“ rozumí nádoby, potrubí, tlakové příslušenství a bezpečnostní příslušenství.
Vztah mezi veličinami tlaku definovanými v této normě jsou ukázány na obrázcích 4 a 5 v EN 764-7. Tyto obrázky rovněž zobrazují vztahy mezi těmito tlaky a tlaky vztahujícími se k bezpečnostnímu příslušenství.
POZNÁMKA 1 Jako doplněk k termínům používaným ve třech oficiálních jazycích (anglickém, francouzském a německém) uvádí tato norma v příloze ekvivalentní termíny v češtině, dánštině, holandštině, finštině, řečtině, islandštině, italštině, norštině, portugalštině, španělštině a švédštině; tyto jsou publikovány pod odpovědností příslušných členských organizací těchto zemí. Avšak pouze termíny a definice uvedené v oficiálních jazycích mohou být považovány ze termíny a definice podle EN.
POZNÁMKA 2 Tato část evropské normy nestanoví jednotky pro definované veličiny. Tyto musí být brány z ostatních částí normy.