|
ICS 01.140.20 Prosinec 1999
|
Informace a dokumentace - Pravidla |
ČSN 01 0196 |
Information and documentation - Rules for the abbreviation of title words and titles of publications
Information et documentation - Règles pour l’abréviation des mots dans les titres et des titres des publications
Information und Dokumentation - Regeln für das Kürzen von Wörtern in Titeln und für das Kürzen der Titel
von Veröffentlichungen
Tato norma je českou verzí mezinárodní normy ISO 4:1997. Mezinárodní norma ISO 4:1997 má status české technické normy.
This standard is the Czech version of the International Standard ISO 4:1997. The International Standard ISO 4:1997 has the status of a Czech Standard.
Nahrazení předchozích norem
Touto normou se nahrazuje ČSN 01 0196 z 1969-02-26.
© Český normalizační institut, 1999 57645 |
Národní předmluva
Vypracování normy
Zpracovatel: PhDr. Kateřina Čadilová, IČO 66445205
Pracovník Českého normalizačního institutu: Jindřiška Bouřilová
MEZINÁRODNÍ NORMA
Informace a dokumentace - Pravidla zkracování slov ISO 4
z názvů a názvů dokumentů Třetí vydání
1997-12-15
ICS 01.140.40
Deskriptory: documentation, publications, documents, serials, titles, abbreviations
Předmluva
ISO (Mezinárodní organizace pro normalizaci) je celosvětovou federací národních normalizačních orgánů (členů ISO). Mezinárodní normy obvykle připravují technické komise ISO. Každý člen ISO, který se zajímá o předmět, pro který byla vytvořena technická komise, má právo být v této komisi zastoupen. Práce se zúčastňují také vládní i nevládní mezinárodní organizace, s nimiž ISO navázala pracovní styk. ISO úzce spolupracuje s Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC) ve všech záležitostech normalizace v elektrotechnice.
Návrhy mezinárodních norem přijaté technickými komisemi se rozesílají členům ISO k hlasování. Vydání mezinárodní normy vyžaduje souhlas alespoň 75% hlasujících členů.
Mezinárodní norma ISO 4 byla připravena Technickou komisí ISO/TC 46, Informace a dokumentace, subkomisí SC 9, Prezentace, identifikace a popis dokumentů.
Toto třetí vydání ruší a nahrazuje druhé vydání (ISO 4:1984), jehož je technickou revizí.
Příloha A této Mezinárodní normy je pouze informativní.
Úvod
Pravidla obsažená v této normě jsou použitelná pro zkracování názvů seriálových, případně i neseriálových publikací. Mají pomáhat autorům, editorům, knihovníkům a jiným pracovníkům v různých oblastech přenosu informací při tvorbě jednoznačných zkratek názvů publikací citovaných např. v poznámkách, odkazech a seznamech literatury. K takovým citacím patří i ty, které se používají při tvorbě abstrakt a v referátových službách, v soupisech citací doprovázejících články a ve veřejných i osobních souborech, kde je potřeba identifikovat dokumenty.
Vzhledem k velkému počtu různých seriálových a neseriálových publikací, které mohou být předmětem zkrácené citace, k množství jazyků, v nichž jsou publikovány, k různým způsobům jejich záznamu a také vzhledem ke značně odlišné průpravě osob užívajících zkratky názvů není možné stanovit pravidla, která v každém případě zajistí snadnou rekonstrukci původních názvů publikací citovaných ve zkrácené formě. Autorům a editorům, kteří uvádějí ve svých publikacích ve velké míře zkrácené názvy, se doporučuje časté uvádění seznamů používaných zkratek s uvedením odpovídajících nezkrácených názvů, které usnadní čtenářům identifikaci zkratek.
Základním principem této mezinárodní normy je požadavek, aby každý název měl svou jedinečnou zkratku. Toho má být dosaženo s pomocí pravidel stanovených touto mezinárodní normou a soupisu standardizovaných zkratek slov z názvů za předpokladu, že pro mezinárodní výměnu informací je nezbytný také mezinárodní systém pro stanovení jedinečných zkratek názvů seriálových publikací, který by zajistil, aby žádné dva názvy neměly totožnou zkratku a aby jedna zkratka nezastupovala více než jeden název.
1 Předmět normy
Tato mezinárodní norma poskytuje pravidla pro zkracování názvů seriálových, případně neseriálových dokumentů v jazycích užívajících latinku, cyrilici a řeckou abecedu. Tato mezinárodní norma také slouží jako základ pro stanovení slov z názvů zkracovaných sítí ISSN.