|
ICS 83.080.01 Duben 2000
|
Plasty - Stanovení rázové houževnatosti Charpy - |
ČSN 64 0612 |
idt ISO 179-2:1997
Plastics - Determination of Charpy impact properties - Part 2: Instrumented impact test
Plastiques - Détermination des caractéristiques au choc Charpy - Partie 2: Essai de choc instrumenté
Kunststoffe - Bestimmung der Charpy-Schlageigenschaften - Teil 2: Instrumentierte Schlagzähigkeitsprüfung
Tato norma je českou verzí evropské normy EN ISO 179-2:1999. Evropská norma EN ISO 179-2:1999 má status české technické normy.
This standard is the Czech version of the European Standard EN ISO 179-2:1999. The European Standard EN ISO 179-2:1999 has the status of a Czech Standard.
(c) Český normalizační institut, 2000 58111 |
Národní předmluva
Struktura normy
Tato norma se společným názvem Plasty - Stanovení rázové houževnatosti Charpy sestává ze samostatných částí:
- Část 1: Neinstrumentovaná rázová zkouška
- Část 2: Instrumentovaná rázová zkouška
Národní poznámka
Změny proti originálu normy:
Na titulní straně překladu EN není uvedeno nahrazení EN ISO 179-2:1996, neboť taková norma neexistuje. V předmluvě k evropské normě je vynechán údaj o nahrazení EN ISO 179:1996. Tato norma bude nahrazena teprve po vydání EN ISO 179-1.
Citované normy
ISO 179-1:-1) dosud nezavedena
ISO 13802:-2) dosud nezavedena
Vypracování normy
Zpracovatel: Chemopetrol a.s., 436 70 Litvínov, IČO 25003887, Ing. Olga Mertlová
Technická normalizační komise: TNK 52 Plasty
Pracovník Českého normalizačního institutu: Ing. Ludmila Šolarová
_______________
1) Bude publikováno. (Revize ISO 179:1993)
2) Bude publikováno. (Revize ISO 13802:1990)
EVROPSKÁ NORMA EN ISO 179-2 |
EUROPEAN STANDARD Červen 1999 |
NORME EUROPÉENNE |
EUROPÄISCHE NORM |
ICS 83.080.01
Deskriptory: plastics, tests, mechanical tests, impact tests, Charpy impact tests, test equipment.
Plasty - Stanovení rázové houževnatosti Charpy - Plastics - Determination of Charpy impact properties - |
|
Plastiques - Détermination des caractéristiques au choc Charpy - Partie 2: Essai de choc instrumenté |
Kunststoffe - Bestimmung der Charpy-Schlageigenschaften - Teil 2: Instrumentierte Schlagzähigkeitsprüfung |
Tato evropská norma byla schválena CEN 1999-05-06.
Členové CEN jsou povinni splnit Vnitřní předpisy CEN/CENELEC, v nichž jsou stanoveny podmínky, za kterých se musí této evropské normě bez jakýchkoliv modifikací dát status národní normy.
Aktualizované seznamy a bibliografické citace týkající se těchto národních norem lze obdržet na vyžádání v Ústředním sekretariátu CEN nebo u kteréhokoliv člena CEN.
Tato evropská norma existuje ve třech oficiálních verzích (anglické, francouzské, německé). Verze v každém jiném jazyce přeložená členem CEN do jeho vlastního jazyka, za kterou zodpovídá a kterou notifikuje Ústřednímu sekretariátu CEN, má stejný status jako oficiální verze.
Členy CEN jsou národní normalizační orgány Belgie, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Lucemburska, Německa, Nizozemska, Norska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.
CEN |
Evropský výbor pro normalizaci |
European Committee for Standardization |
Comité Européen de Normalisation |
Europäisches Komitee für Normung |
Ústřední sekretariát: rue de Stassart 36, B-1050 Brusel |
Předmluva
Text mezinárodní normy vypracovaný technickou komisí ISO/TC 61 "Plasty" Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) byl převzat jako evropská norma technickou komisí CEN/TC 249 "Plasty", jejíž sekretariát řídí IBN.
Této evropské normě je nutno nejpozději do prosince 1999 dát status národní normy, a to buď vydáním identického textu, nebo schválením k přímému používání, a národní normy, které jsou s ní v rozporu je nutno zrušit nejpozději do prosince 1999.
Podle vnitřních předpisů CEN/CENELEC tuto evropskou normu povinny zavést národní normalizační organizace následujících zemí: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.
Oznámení o schválení
Text mezinárodní normy ISO 179-2:1997 byl schválen CEN jako evropská norma bez jakýchkoliv modifikací.
1 Předmět normy
1.1 Tato část ISO 179 specifikuje metodu pro stanovení rázových vlastností Charpy plastů ze záznamů závislosti síla-průhyb. Definuje různé typy zkušebních těles tvaru hranolu, různá uspořádání a parametry zkoušky podle typu plastu, zkušebního tělesa a vrubu, které jsou definovány v ISO 179-1.
Jsou popsány dynamické jevy, jako např. rezonance snímače síly a břitu, rezonance zkušebního tělesa a maxima na záznamu (píky), vznikající setrvačnými účinky při počátečním kontaktu (břitu se zkušebním tělesem) (viz obrázek 1, křivka b a příloha A).
1.2 Srovnání zkušebních metod Charpy a Izod je uvedeno v ISO 179-1, článek 1.
Metoda popsaná v ISO 179-1 je vhodná pouze k charakterizaci rázového chování stanovením rázové houževnatosti při použití zkušebních zařízení, jejichž potenciální energie je přibližně rovna energii potřebné k přeražení zkušebního tělesa (viz ISO 13802, příloha C). Tato část ISO 179 se používá tehdy, je-li potřeba stanovit závislost síla-průhyb nebo síla-čas pro podrobnou charakterizaci rázového chování a pro využití automatizovaných zkušebních zařízení, u nichž není třeba využívat srovnatelné energie.
1.3 Rozsah materiálů, vhodných pro tuto metodu, je uveden v ISO 179-1, článek 1.
1.4 Obecná srovnatelnost výsledků zkoušek je uvedena v ISO 179-1, článek 1.
1.5 Metodu nelze využívat jako zdroj dat pro konstrukční výpočty dílů. Možnost použití dat není předmětem této části ISO 179. Každé použití dat, získaných podle této části ISO 179, by mělo být uvedeno spolu s citací odpovídající normy nebo se souhlasem zúčastněných stran.
Údaje o typickém chování materiálu lze získat z provedení zkoušky při různých teplotách, s použitím různého poloměru vrubu a/nebo tloušťky zkušebního tělesa a při zkoušení zkušebních těles zhotovených za různých podmínek.
Účelem této části ISO 179 není vysvětlit mechanismus v každém bodě závislosti síla-průhyb. Takové vysvětlení bude úkolem příštího výzkumu.
1.6 Zkušební výsledky jsou srovnatelné pouze v případě, kdy jsou použity stejné podmínky přípravy zkušebních těles a stejné zkušební podmínky. Pro úplné vyhodnocení reakce na rázové namáhání je nezbytné provádět měření v závislosti na rychlosti průhybu a na teplotě pro různé materiálové proměnné, jako je krystalinita a obsah vlhkosti. Z této zkoušky proto nelze usuzovat přímo na rázové chování hotových výrobků, lze však testovat zkušební tělesa odebraná z hotových výrobků.
1.7 Hodnoty rázové houževnatosti, stanovené touto metodou, mohou nahradit hodnoty stanovené podle ISO 179-1, pokud byla srovnatelnost hodnot potvrzena dřívějšími testy.